Ochrona środowiska

Huta prowadzi aktywną politykę w zakresie ochrony środowiska, która ma na celu minimalizowanie wpływu prowadzonej działalności na otoczenie poprzez przestrzeganie norm i przepisów środowiskowych oraz prowadzenie działań pozwalających na obniżenie emisji z zakładu w skali makro. Od 2007 roku posiadamy pozwolenie zintegrowane, które określa całościowo zadania w zakresie ochrony środowiska.

Zmniejszeniu bezpośredniej uciążliwości produkcji realizowanej w Hucie służą następujące działania proekologiczne:

System zarządzania jakością
i zarządzania środowiskowego.

Obecnie

Zakład posiada certyfikat za zgodność z normą ISO 9001:2015 oraz ISO 14001:2015.

Zakres systemu zarządzania jakością i zarządzania środowiskowego Huty obejmuje realizację dwóch głównych procesów – produkcję i sprzedaż żelazostopów oraz wyrobów z pyłów pofiltracyjnych. Wymienionym procesom podporządkowane są procesy pomocnicze, służące zapewnieniu ich prawidłowej, niezakłóconej realizacji. Wspomaganiu prawidłowego funkcjonowania całego systemu i organizacji służą procesy zarządcze.

2019

Od 2019 roku zakład posiada certyfikat poświadczający zgodność systemu zarządzania środowiskowego z normą ISO 14001.

System podlega ciągłemu doskonaleniu i jest prowadzony zgodnie z aktualnymi przepisami.

1996

W roku 1996 Huta uzyskała certyfikat TÜV Cert potwierdzający zgodność jej systemu jakości z wymaganiami normy ISO 9002, będący zwieńczeniem kilkuletnich prac w sferze poprawy organizacji i funkcjonowania wybranych dziedzin życia zakładu. Ponadto, Minister Przemysłu i Handlu, Dyrektor Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji oraz Prezes Federacji NOT przyznali Hucie Świadectwo Przedsiębiorstwa Czystszej Produkcji, potwierdzające dotychczasowe jej osiągnięcia w sferze zmniejszania jej uciążliwości dla środowiska.

Od 1996 roku zakład posiada certyfikat poświadczający zgodność systemu zarządzania jakością z normą ISO 9001.

Materiały budowlane

Prawo atomowe

Materiały budowlane

Pył krzemionkowy uzyskiwany oprócz żelazostopów z procesu produkcyjnego jest bardzo pożądanym dodatkiem do produkcji betonów. Jego właściwości polepszające parametry betonów są permanentnie badane przez laboratorium zakładowe oraz zewnętrzne laboratoria akredytowane. Spełnianie przez SILIMIC® (nazwa handlowa naszego produktu) wymagań określonych w normie EN 13263-1 potwierdzone jest certyfikatami Instytutu Techniki Budowlanej, które posiadamy od 2008 roku.

Prawo atomowe

Zgodnie z art. 32c ust.2 Ustawy Prawo Atomowe (Dz.U.2019 poz.1792) HUTA ŁAZISKA S.A. informuje, że prowadzona przez spółkę działalność związana z narażeniem na promieniowanie jonizujące, polegająca na stosowaniu na jej terenie urządzeń zawierających źródła promieniotwórcze nie ma negatywnego wpływu na ludzi i środowisko.

W wyniku prowadzonej działalności nie występują uwolnienia substancji promieniotwórczych do środowiska.

EU ETS

Konieczność prowadzenia walki z globalnym ociepleniem oraz przepisy temu służące, spowodowały na początku 2010 roku rozpoczęcie prac nad przystąpieniem do Europejskiego Systemu Handlu Uprawnieniami Do Emisji CO2. W wyniku tych prac Huta uzyskała w czerwcu 2011 roku zezwolenie na uczestnictwo w tym systemie od III okresu tj. od 01.01.2013 roku.

REACH

Huta dokonała rejestracji żelazokrzemu oraz Silimicu® w oprarciu o Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 1907/2006 dotyczące bezpiecznego stosowania chemikaliów, poprzez ich rejestrację i ocenę, weszło w życie w dniu 1 czerwca 2007r.